Стіни

Лети, ягідка, в кузовок

Лети, ягідка, в кузовок При зборі малини та інших ягід (особливо дрібних) кожну ягідку доводиться збирати спочатку або в долоню, або в якусь невелику ємність, підвішену на шиї або поясі.

На все це потрібно чимало часу. Ми придумали, як прискорити цей процес — зробили спеціальні кузовки, які кріпляться на руках. І не потрібно ніяких зайвих рухів, занепокоєння, як би зсипати жменя в посудину, не розгубивши ягід, — тепер, ледве відірвавшись від гілки, вони летять прямо в кузов!
Пропоную кілька варіантів таких кузовков. Кожен з них (рис. 1 -3) складається з накопичувальної ємності 1, великої петлі 2 і малої 3 петлі. Кузовки, зображені на рис. 2, 3 забезпечені додатковою стійкою 4 для кріплення великої петлі, причому, в стінці кузовка, зображеного на рис. 3, є виїмка 5 для розміщення долоні руки.

У кузовках, зображених на рис. 1 -2, рука розташовується зовні ємності, в третьому випадку — рука всередині кузовка. Накопичувальні ємності зроблені з нижніх частин пластикових пляшок (наприклад, з-під шампуню тощо), обрізання на висоті 5-10 см від дна. До кожної такої ємності на відстані один від одного, як показано на малюнках, прикріплене по 2 петлі: велика довжиною близько 19 см — для долоні руки; мала довжиною близько 9 см — для одного або двох пальців (безіменного і мізинця). Розташування петель для правої і лівої рук протилежне. При такому кріпленні петель великий, вказівний і середній пальці кожної руки залишаються абсолютно вільними для роботи. Хоча на безіменний палець і мізинець у їх підстави надівається мала петля, вони також можуть бути задіяні — наприклад, утримувати гілку або кущик.

Петлі можна зробити з різного матеріалу. Це можуть бути капронові стрічки шириною не більше 1 см, пришиті до ємності, але найкращий варіант, по-моєму, — мідна (в крайньому випадку алюмінієва) дріт 6 (якщо без ізоляції, з використанням кебрика або еластичних медичних трубок), або мідний двожильний провід з ізоляцією, яка має достатню жорсткість для збереження наданої йому форми. У цьому випадку ємність треба проколоти шилом в потрібних місцях, просмикнути крізь отвори дріт, краї якої загнути і закрутити для міцності кріплення. Виступаючі кінці петель 2 і 3 можна замотати скотчем, щоб не поранити руки.

Готові кузовки надягаєте на обидві руки: протягується долоню кожної руки спочатку через велику петлю (до упору в підставу великого пальця), потім вказівний палець і мізинець — в малу петлю, також до упору в їх основу, і ви — «комбайн по збору ягід». Рухів — мінімум: відірвати ягоду і тут же відпустити. Вона сама впаде в кузовок, підвішений нижче долоні.

Кіш, де долоню розміщується всередині (рис. 3), розміром більше інших. У першому варіанті висоту стінок ємності відносно вільних пальців руки можна регулювати, щоб виключити втрати ягід. При необхідності ємність можна зробити з бортиками, загнутими всередину, щоб не розсипати ягоди при нахилі.

Спробуйте зробити такі кузовки дітям. Ось побачите — їх не доведеться більше вмовляти збирати ягоди.

Володимир Афанасьєв
За матеріалами газети "Толока. Робимо самі"